تبلیغات
نوای کوهستان - حماسه دیگری از سرزمین میر مسجدی خان کوهستانی
 
نوای کوهستان
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : habib kohistani
نویسندگان
نظرسنجی
افغانستان در چه نوع نظامی عدالت وصلح را تمثل خواهد کردآمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
.

com/pivot?cy=lt&at=un&id=1297036692710289920&map=F" target="_blank">

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس


onary code Bahar-20.com -->

كد تقویم

Best Cod Music

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

حماسه دیگری از سرزمین میر مسجدی خان کوهستانی

 

درپایز سال 1375 خورشیدی زمانیکه طالبان شهر کابل را تصرف کردند به زادگاهم کوهستان نقل مکان کردیم، دیری نگذشت که باتصرف کابل عده ازولایات دیگرهم یکی پی دیگری بدون کدام مقاومت به تصرف طالبان در آمد، زیرا تا آنزمان ازینکه چهره اصلی طالبان افشاء نگردیده بود عده زیادی از مردم نسبت به آنها حسن نظر داشته جهت جلوگیری از خونریزی بیشترصحنه را بدون جنگ برای آنها ترک میکردند.

        طالبان بعد از تصرف هرمنطقه به بهانه گویا تصفیه افراد مسلح به آزار واذیت مردم آغاز مینمودند ولی این تصفیه کاری بیشترمناطق وافراد غیر پشتون را در برمیگرفت، بعنوان مثال درمناطق پروان، کاپیسا وشمال کابل که عمدتا غیر پشتون نشین هستند این تصفیه کاری شکل دیگری داشت وتقریبا شامل حال همه مردم گردیده بود، طوریکه با لت وکوب وانواع شکنجه های غیرانسانی از سلاح دار سلاح های بیشتر وازبی سلاح، سلاح میخواستند.

        آزار واذیت مردم بجایی رسید که تعداد زیادی از مردم اعم از پیر و جوان را بجرم داشتن سلاح اسیر وحتی اعدام کردند. روزانه سرویس های عسکری از مردم بیگناه شمالی به عنوان اسرای جنگی پرشده وبه زندان پل چرخی وسایر مناطق امن تحت تصرف طالبان انتقال داده میشد ولی در حقیقت این وحشت وبیداد گری طالبان سبب شد تا مردم از خواب غفلت بیدارگردیده وطالبان را که ازان قبل به عنوان پیام آوران صلح و امنیت، طالبان مدرسه وعلوم دینی و... لقب یافته، احترام واستقبال میشدند، من بعد بعنوان طالبان چوکی وقدرت و الگوهایی از ظلم، قساوت وعلم برداران تعصبات قومی و مزدوران اجانب و... بشناسند و در راه دفاع از خود وسرزمین خود که در طول تاریخ با قطرات خون خویش آنرا حفظ نموده وفداکاریهای شان ثبت تاریخ است یکبار دیگر شجاعانه بپا خیزند.

       بهر صورت درینجا لازم میدانم تا طور خلاصه چشم دید خود را در زمینه تحریر نمایم!

تقریبا 10 روز از تصرف کابل و شمالی گذشته بود طالبان - چنانچه گفته شد - مصروف آزار واذیت مردم در مناطق شمالی و کابل بوده وهم در جنگ در اطراف پنجشیر که تا هنوز بدست دولت اسلامی افغانستان بود قرار داشتند. من که بعد ازبرآمدن ازکابل دریکی ازخانه های مربوط به نساجی گلبهارنزد یکی از دوستانم اقامت گزیده بودم ازینکه ازیکطرف منطقه ساحه جنگی به حساب میرفت و ازسوی دیگرهرلحظه ظلم ووحشت طالبان ما را بیشترتهدید میکرد همراه فامیل های خود ودوستانم که یک جا زندگی موقت داشتیم به قریه توغک جمالاغه که در نزدیکی ولایت کاپیسا واقع است نقل مکان نمودیم

       بمجرد رسیدن به خانه دوستم که قصد پناه گزینی را داشتیم، دو نو جوان از داخل قریه آمده سلام کردند وگفتند (مولوی صاحب توغک) پیغام داده که قیام ملی در مقابل طالبان شروع شده همه پیر وجوان باید در ین قیام شرکت کنند، این پیغام که گویا همه انتظار آنرا داشتند بزودی گوش بگوش همه جا را فرا گرفته مردم همه با بیل، داس، تفنگ های شکاری و یگان سلاح های حربی بدون اینکه صف آرائی شوند در هر جا شروع به افراز مواضع دفاعی وتعرضی نموده وبا سردادن تکبیر های الله اکبر باوجودیکه در یک جنگ کاملا نابرابر قرار گرفته بودند با عزم آهنین حماسه آفریده وبرعلیه طالبان قیام نمودند.

        طالبان با وجود امکانات کافی ومجهزدر برابرطوفان خشم مردم تاب مقاومت را از دست داده و با دادن تلفات سنگین مجبورگردیدند تا منطقه را ترک نموده و به داخل ساحه نساجی گلبهارعقب نشینی نمایند. الی ساعت 7همان شب کوهستان از وجود طالبان پاک گردید ولی ازینکه کدام پشتوانه کمکی وترتیبات سازمان یافته جنگی برای تنظیم صفوف مردم جهت بیرون راندن طالبان ازمنطقه نساجی گلبهاروجود نداشت، قیام کنندگان شب را در حالت قسما دفاعی بسر بردند.

       فردای آنروز آوازه شکست طالبان در کوهستان به سایر نقاط شمالی پخش گردید و در ظرف 48 ساعت دامنه قیام با پشتببانی و اشتراک آزاد مردان دلیر دند شمالی سرزمین مرد خیز میربچه خان و حبیب الله خان تقریبا تمام ساحات شمالی را دربر گرفته طالبان را آنقدر سراسیمه ساخت که با بجا گذاشتن تلفات زیاد بر علاوه شمالی قرار معلوم عده از آنها کابل را نیز ترک کرده بودند.

       نا گفته نماند که به تعقیب همان قیام عمومی، شورای رهبری متشکل از ریشسفیدان، مجاهدین و جنرالان اردوی افغانستان جبهه ملی مقاومت را بر ضد طالبان ایجاد کرد که صفحه تازه درتاریخ سرزمین شمالی بحساب میآید، زیرا من بعد تا هنگام شکست طالبان دراواخر سال 1381 خورشیدی با وجود تجاوزات پیهم، قتل وغارت، ویرانی و به آتش کشیدن سرزمین زیبای شمالی، طالبان و باداران شان نتوانستند درانجا به پیروزی نائل آیند وتا اخیرمنحیث سرزمین مقاومت و دژتسخیر ناپذیری در برابر تجاوزگران باقی ماند.

 

با تقدیم حرمت

نجیب کوهستانی ماسکو

 

نوع مطلب :
برچسب ها :


 
   

تعبیر خواب آنلاین

تعبیر خواب


استخاره آنلاین با قرآن کریم

فال امروز