تبلیغات
نوای کوهستان - مختصر بیوگرافی ازالحاج استاد عبدالصبور( فرید)اولین نخست وزیردولت اسلامی افغانستان
 
نوای کوهستان
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : habib kohistani
نویسندگان
نظرسنجی
افغانستان در چه نوع نظامی عدالت وصلح را تمثل خواهد کردآمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
.

com/pivot?cy=lt&at=un&id=1297036692710289920&map=F" target="_blank">

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس


onary code Bahar-20.com -->

كد تقویم

Best Cod Music

اسم اصلی استاد، عبدالصبور است و مؤلدش قریه الله داد ولسوالی حصه اول كوهستان ولایت كاپیسا میباشد، پدر محترم شان الحاج سناتور استاد عبدالشكور "شكور" كه مدت 40 سال در خدمت تعلیم و تربیه فرزندان كشور قرار داشتند.
اسم مستعار "فرید" را در زمان هجرت اختیار كردند و تاریخ تولد شان غالبآ سال 1330 هجری شمسی بوده است.
تحصیلات خود را الی درجه لیسانس در داخل كشور به پایان رسانده وارد شغل مقدس معلمی شدند تحصیلات عالی استاد در دارالمعلمین عالی كابل بود از همین جاست كه فصل نوی در زندگی شان باز میشود، چه برای بیان عقاید و آرمانها و مبارزه در جهت اهداف مقدس و عالی خویش، سنگری مستحكم و پایدار نهضت اسلامی كشور را انتخاب میكنند.
وی از دوستان نزدیك انجنیر سیف الدین نصرتیار بودند- و با جدیت و پشت كار تمام به دعوت، تنظیم و تربیه جوانان كشور پرداختند- مدت كوتاه معلمی شان پر از فراز و نشیب هایی بود كه با آمدن كودتای ثور 1357 به پایان رسید و استاد مهاجر شدند.
در زمان مهاجرت مدتی در دفاتر حزب در پیشاور مصروف شده و سپس برای تأسیس نمایندگی حزب در جمهوری اسلامی ایران راهی تهران شدند.
چندی در تهران، اصفهان و تایبات دفاتر حزب را تنظیم كردند- بعد برای تنظیم مجاهدین حزب روانه هرات گردیدند. در جنگهای سخت 1358 مجاهدین هرات با روسها استاد سرپرستی مجاهدین حزب را عهده دار بودند. در برگشت عازم كوهستان شده و در اینجا به تشكیل گروپ های چریكی پرداخته- كار را از ترور ایادی كفر آغاز نمودند. پاك سازی منطقه از لوث كفرداخلی، از كوه بند شروع و به دشت ادامه یافت كه مدتی را در بر گرفت و استاد در این مدت مؤفق گردید تا گروپ های منظم چریكی را از اسلحه به غنیمت گرفته شده مجهز سازد.
مشكلات و سختی های جنگ مقدس امانا برابر و مقابله با دشمن تا بدندان مسلح از مدرن ترین اسلحه عصر و رویا رویی با ارتش فاتح و یگانه دوران كه هزاران مكر و حیله و خدعه را با خود داشت، همانست كه بود و وصفش برای نا دیدگان نا قابل باور، در سخترین حالات به تنهایی با قوای معظم دشمن مقابله كردند- به سینه پاك خویش مرمی پذیرفتند، زخمی شدند، مرگ ها را دیدند و باز زنده گشتند. وا اسفا كه در برابر این همه صفا و صداقت، ایثار و فداكاری، صبرو استقامت خیانت میشود و از عقب خنجر میزنند. چها بود كه از استین دوستان بدر آمد و چه توط‍ئه ها كه ریختند...............
استاد اولین قربانی جبهه را از خانواده خود به پیشگاه خدای خویش تقدیم كرد. و بالآخره استاد رنجدیده ما منطقه خود را آزاد ساخت ولسوالی ها را ، و ولایت كاپیسا را تصرف شدند، وولایت پروان را نیز آزاد ساخته به پیش میرفتند... در آنوقت اولین ولایاتی بود در سطح مملكت كه آزاد میشدند. ولی هرگز پی نام و شهرت نشدند.
در جبهات خویش سیستم های تعلیمی، صحی و اداری بی نظیری ایجاد نمودند. اما در برابر هر اقدام و تصمیم بزرگ ایشان، دیو فقر اقتصادی و ناتوانی مالی دندان نمایی می نموده است كه استاد تا اخیر با این مشكل دست و گریبان بودند.
این بزرگ مرد زندگی ساده و بی پیرایه ای داشتند.
خانه، جاه، سرمایه، اندوخته و پس اندازی نداشتند.موتری، دكانی، مغازه و تجارتی را هرگز نمی شناختند. كه به این حالت درویش مآبانه وی دشمنان نیز معترف اند. ولی آنچه داشت سرمایه عظیم علم و دانش و همت عالی او بود.
استاد پس از سقوط حكومت داكتر نجیب در دولت استاد ربانی از طریق حزب اسلامی بحیث صدراعظم كشور معرفی گردیدند.
استقبال بی نظیری كه هنگام ورودش به كابل، مردم اطراف و اهالی شهر از وی بعمل آوردند به چشم حسودان خاك پاشید و قلب های كوته نظران آگنده از بغض و كین شد. كوتاه سخن اینكه، این وضع رقت بار و ننگین سیاسی كشور كه همه شاهد آنیم، سبب شد تا استاد قبل از موعد مقرر صدارت و كابل را ترك گوید و پس از مختصر سفری به خارج كشور دوباره به جبهه برگردد.
استاد در جنگ های چریكی شركت نكرده، مدتی را در جلال آباد و سپس به كابل بازگشتند و بیحث مشاور در دولت استاد ربانی و استاد در دانشگاه كابل مصروف تربیه اولاد وطن و خدمت به وطن بودند، تا اینكه چهره منحوس طالبان پدیدار گشت، ایشان ناچار كابل را ترك گفته و به مقاومت پرداختند، استاد مدتی را بحیث والی پروان و وزیر پلان ایفاء وظیفه مینمودند. تا اینكه كابل از لوث طالبان پاك گردید و استاد بار دیگر به كابل برگشتند، سپس برای ساختن قانون اساسی كشور به لویه جرگه قانون اساسی رفتند پس از ساختن قانون اساسی گوشه عزلت گزیدند و به تدریس در دانشگاه كابل و البیرونی مصروف شدند.
اما بنا بر اصرار و پسشنهادات و فشار های متكرر از طرف مجاهدین و دولت، استاد به مجلس مشرانوجرگه شورای ملی انتصابآ رفتند، مدتی را مصروف خدمت به وطن بودند ولی چون خار چشمی بودند به دشمنان اسلام و وطن و غلامان حلقه بگوش شان، در پی دسیسه بودند تا بالآخره بروز چهارشنبه 12 ثور سال1386 ساعت 7 شب از طرف افراد نا شناس به شهادت رسیدند.(انا لله و انا الیه راجعون)

نوع مطلب :
برچسب ها :


 
   

تعبیر خواب آنلاین

تعبیر خواب


استخاره آنلاین با قرآن کریم

فال امروز